Середня освіта в Німеччині
Загальна інформація:
Система освіти у Німеччині складна та має свій національний характер. Німецькі школи орієнтовані на ранню спеціалізацію. Тому система шкільної та вищої освіти є дуже розширеною за програмами навчання, за типами навчальних закладів та відповідними сертифікатами та дипломами, які отримують після закінчення навчання. Крім цього, питання освіти перебувають у компетенції урядів кожної з 16 федеральних земель, тому навчальні програми та правила, терміни навчання та канікул, тривалість початкової та середньої освіти, у різних землях відрізняються один від одного.

Усі діти віком 6 років ідуть у початкову школу, де навчаються зазвичай протягом 4 років (у Берліні та Бранденбурзі – 6 років). Потім переходять до середньої школи. Від того, в який тип школи потрапляє дитина, залежить її майбутнє. Або він отримуватиме вищу освіту або лише опановуватиме робітничу професію.
На рівні середніх класів у Німеччині існують кілька типів шкіл:
Hauptschule – основна;
Realschule – реальна;
Gymnasium – гімназія;
Gesamtschule – об'єднана.
Базовими предметами у 5-10 класах є: математика, німецька мова та література, англійська мова, фізика, хімія, біологія, історія, соціологія, спорт, мистецтво та музика, а також – релігія.
Для українських студентів доступні усі школи. Головна відмінність між ними полягає в умовах навчання та проживання, вимогах до рівня мови при зарахуванні та можливостях після завершення скласти іспити на національний атестат Abitur або міжнародний сертифікат про середню освіту IB.

Найкращим варіантом здобуття середньої освіти в Німеччині є приватні гімназії. У Німеччині налічується понад 100 приватних шкіл-пансіонів, куди приймають іноземних студентів. Щоб вступити до такої школи, український студент має скласти вступні іспити та пройти співбесіду (надходження
з 11 років).

Studienkolleg – це спеціальні коледжі, які готують німецьких та іноземних студентів для вступу до вищих навчальних закладів. Окрім загальноосвітніх дисциплін, учні вивчають 3-4 предмети за своїм профілем.

Зарахування до Studienkolleg проводиться 2 рази на рік. Щоб розпочати навчання із зимового семестру, заяву потрібно подати до середини липня, а з літнього – до середини січня. Після закінчення навчання, учні складають кваліфікований іспит та іспит з німецької мови DSH. Після успішного складання іспитів, вони зараховуються.


Вища освіта у Німеччині – безкоштовна, але в деяких землях за навчання необхідно сплачувати податок (від 500 євро за семестр).
Для навчання в Німеччині необхідно мати сертифікат DSH або TestDaF.
Майже всі мовні центри пропонують програми, які готують до складання іспитів на ці сертифікати.

Канікулярні курси у Німеччині
Мовні курси під час канікул дають змогу не лише вдосконалити німецьку мову, а й провести час із задоволенням, познайомитись із країною, поправити здоров'я дітям, завести нових друзів, отримати масу нових вражень. На канікули до Німеччини можуть приїхати діти віком від 8 років.