ОБ ОБУЧЕНИИ ЗА РУБЕЖОМ

Інформація про освіту у Франції

Система освіти Франції.
Система освіти Франції на першлий погляд нагадує нашу, тільки в перевернутому вигляді. Наприклад, бакалавр у Франції — це учень, який закінчив школу, а не як у нас, той що навчався4 роки в університеті. Класи рахуються в зворотньому порядку: 6-й, 5-й, 4-й і т.д. Але це тільки на перший погляд. Насправді, система французької освіти, яка складалася протягом останніх двох століть є однією з найбільш передових у світі.
Безкоштовність освіти, а також однаковий рівень освіти як в столиці так і в провінції роблять французьку систему освіти дуже привабливою на міжнародному рівні. Дипломи державних навчальних закладів ціняться набагато вище, ніж інші. Крім того в системі освіти Франції зайняті більше половини державних службовців, що робить її найбільшим роботодавцем в країні.
Освіта в школі триває 12-13 років, після успішного закінчення яких учню видається диплом бакалвра (ВАС), який є «білетом» у внз.
Навчання у внз ділиться в свою чергу на три цикли, третій з яких закінчується захистом самостійною науковою роботою.
Вступ у внз Франції — це важкий процес. Основана вимога — це знання французької мови на певному рівні, а це підтверджується спеціальним іспитом DELF, DALF.

Середня освіта Франції.
В школу діти у Франції ідуть у віці 6 років і навчаються на протягом 12-13 років.
Середня освіта ділиться на блоки:
— початкова школа
— коледж
— ліцей
Початкова освіта триває з 6 до 11 років. В початковій школі домашні завдання заборонені, але всеодно їх задають. Діти навчаються у змішаних класах. Іноземних дітей приймають у французькі школи (як державні так і приватні) на таких само умовах як і дітей французів. Набагато дешевше навчатися в державній школі ніж в приватній.
Ліцеї діляться на 2 типи: загальної і професійної освіти.
Диплом про закінчення середньої освіти ВАС також має свої різновиди, а саме: літератуний напрямок (L), природничі науки (S) або економічні (ES).

Вища освіта.
Виза освіта у Франції є дуже престижним. Кожен 10й студент — іноземець. Є вузьконаправлені внз, а є такі, в яких можливо отримани будь-яку спеціальність, яку ви обирете. В окрузі Парижу навчається 4-а частина усіх студентів Франції. Існують також Вищі школи. Принципової різниці між Вищою школою і університетом нема. Все залежить від сформованої репутації конкретного закладу.
Ось декілька варіантів вступу до французького внз:

  1.  закінчити французький ліцей, успішно скласти іспит і отримати атестат баклавра (80% учнів складають такий іспит)
  2. Закінчивши 1-2 роки українського внз (бажано), написати мотиваційний лист до конкретного внз Франції і чекати від них прийняття рішення (вирішується в індивідуальному порядку). У випадку позитивної відповіді ви стаєте студентом 1-го сурсу, тільки вже французького внз.
  3. Також є можливість навчатись на підготовчих курсах при обраному вами університеті, успішне закінчення яких гарантує вам вступ в цей внз.

При багатьох вузах існують також магістерскі програми на англійскій мові. Навчання 1-2 роки. Перед вступом необхідно скласти спеціальні іспити з англійської мови TOEFL, IELTS.

А зараз трохи про цикли вищої освіти. Вона ділиться на 3 цикли, по закінченню кожного з них видається диплом. Наприклад, після 1-го циклу (2 роки) видається диплом DEUG або DEUST про загальну або науково-технічну університетську освіту. Вже дозволяє знайти непогану роботу. Після закінчення 2-го циклу (203 роки) видається спочатку диплом ліценціата License, потім диплом магістра Maistrise. Ну і 3-й цикл – це самостійна наукова робота. По закінченню — диплом про спеціальну вищу освіту DESS або поглибленну освіту DEA.

Умови вступу до французьких внз.
Вступити у французький внз достатньо важко, але реально. Знання французької мови, наполегливість терпіння і цілеспрямованість вам не завадять, а тільки прискорять процес вступу у обраний вами внз.
Основними іспитами для вступу у французький внз ж DALF і DELF. Скласти які дуже важко, і треба добре потрудитися. Також потрібно написати мотиваційний лист, тобто описати свою мету, причини навчання саме в цьому внз Франції.
Атестат бакалавра про закінчення середньої школи є прямим шляхом для вступу в внз. Для українських студентів це атестат про закінчення середньої школи. Якщо ж ви хочете продовжити навчання у Франції по тій самій спеціальності, яку ви вивчаєте в Україні, то простіше це буде зробити по обміну, тобто в тих внз, в яких є угоди з французькими внз. Інашке документи будуть розглянуті і рішення буде прийматись самим ректором французького внз, що набагато зменшує шанси на вступ.
У вищі школи вступити важче, але і перспективи після їх закічння набагато більші. В них складають важкі іспити і проходять великий конкурс.

Рівні знань мови і іспити.
Основним міжнародним іспитом є  DELF і DALF. Вони визнані офіційно Європейською Радою Іноземних мов та Міністерством освіти Франції.

Таблиця 1.

Загальноєвропейська
шкала CEFRL

DELF/DALF

Рівень

А1

DELF A1

Початковий

А2

DELF A2

В1

DELF B1

Середній

В2

DELF B2

С1

DALF C1

Високий

С2

DALF C2

І якщо рівень DELF A1 означає, що людина на побутовому рівні може підтримувати бесіду і розуміти іншу людину, у випадку якщо він чітко і повільно говорить. То рівень досвідченого користувача DALF C2 означає, що людина легко розуміє все, що чує і читає. Логічно і легко резюмує тексти із різних усних і письмових джерел. Точно і легко пояснюється французькою мовою. Також існують інші, не менш важливі іспити:
— TCF – сертифікат діє на протягом 2-х років, він підходить для бажаючих вступити у французьких університет/коледж на перший курс.
— TEF – це не диплом і не сертифікат, а посвідчення, підтверджуюче певний результат. Воно дійсне протягом року. Підходить для підтвердження зання мови для працевлаштування.
— CCIP – для ділового спілкування, потрібен для спеціалістів.